» درباره ما » واحدهای تولیدی » پلی اتیلن سبک (LD)

پلی اتیلن سبک (LD)

واحد LD تحت لیسانس شرکت بازل فرانسه با پیمانکاری سه شرکت دایلین، سایمون کارز و نام آوران ایران است که با همکاری این سه شرکت ساخته شد و شروع به کار کرد و بهره  برداری از آن از بهمن 1389 آغاز شد.
 
ظرفیت طراحی این واحد 300 هزار تن در سال است و تولیدات آن شامل گریدهای مختلف مانند 2420H ، 2420D و 2420F و 2420K  می باشد.
 
این محصولات از جمله مواردی بوده که در این چند ساله تولید شده است اما این واحد لایسنس گریدهای دیگری را هم دارد ولی غالب تولیدات این واحد چهار محصول ذکر شده است.  البته در میان این چهار محصول، گرید 2420F ، گرید جدیدی است که سال گذشته (1396) برای اولین بار تولید شده است ولی گریدهای 2420H   و 2420D قسمت اعظم تولیدات ما را تشکیل میدهند.
 
خوراک اصلی واحد LD اتیلن است که از واحد الفین دریافت می شود. این اتیلن بعد از اینکه در کمپرسور فشار بالا تا فشار 2700 بار افزایش فشار پیدا می کند با تزریق آغازگر واکنش اش شروع میشود. بعد از تولید پلیمر بصورت مذاب، این پلیمر به سمت اکسترودر می رود و دانه بندی میشود و در سیلوهای ذخیره، ذخیره و بسته بندی میشود.
 
بخش اعظم فروش این واحد صادرات به کشورهای خاورمیانه، چین و اروپا ، ترکیه و کشورهای دیگر است.
 
واحد LD  ظرفیتش بصورت صفر و یک است.
 
در دوره ای به جهت کاهش هزینه‌ها یا افزایش تولید ، حلال مربوطه از آیزودودکان به نرمال پارافین تغییر داده شد که پس از یکی دو سال به دلیل اینکه خرید آیزودودکان از خارج و تهیه آن مشکل بود، برای مدتی نرمال پارافین که در اصفهان تولید می شود جایگزین آن شد و مدتی از آن استفاده شد اما به دلیل اینکه این جایگزینی مستلزم آن بود که تغییراتی در سیستم ایجاد شود و  به تبع با مشکلاتی همراه بود مجددا به استفاده از  همان آیزودودکان روی آورده شد .
 
در این بخش طی سالهای گذشته فعالیتهای عمده ای جهت ارتقاء سیستم ها صورت گرفته است، مثلا برای جلوگیری از توقف‌های ناخواسته مثل نصب سیستم مونیتورینگ برای کمپرسورهای های پرشر که قبلا چون مونیتورینگی روی سیستم هاوجود نداشت RUN TO FAILED اتفاق می افتاد ولی پس از اینکه سیستم پروگنوست خریداری شد که بواسطه آن  پایش اتفاق می افتد، قبل از اینکه کمپرسور بخواهد توقف ناخواسته داشته باشد، مشخص می گردد در چه بخشی باید تعمیرات انجام صورت پذیرد و کجا باید رفع اشکال شود، منجر به این شد که از توقفات ناخواسته کاسته شود.
 
همچنین فعالیت های دیگری مانند تعمیر شفت اکسترودر و تعویض کلی آن با حضور خود وندور صورت گرفته است. هم اکنون نیز تعویض پمپهای تزریق پروکساید به راکتور در دستور کار قرار گرفته است که اینها شامل تکنولوژی های جدید هستند که می تواند منجر به افزایش تولید شود و هم اکنون درخواست خرید آن صادر شده و در حال انجام مراحل خرید این پمپها هستیم.
 
خوراک:
خوراک واحد تامین کننده حجم به هزار تن در سال
اتیلن واحد الفین ۳۵۲/۴۴
پروپیلن - ۲٬۵
 
تولیدات:
 
پلی اتیلن سبک به میزان ۳۰۰ هزار تن در سال
 
 
لایسنس: بازل فرانسه ( BASEL)
 
 
گریدهای محصولات قابل تولید:
2420K , 2420D , 2420F , 2420H , 2426F , 2426H ,2426K ,  3020K , 3020H, 3026K, 2200D, 2200F, 2206F, 2220H, 3026H, 2200H .2206H ,1800S
 
موارد مصرفی:
 تولید لوله های پلی اتیلنی، ظروف با حجم کم، ظروف خانگی، اسباب بازی، روکش سیم های برق و مخابرات، فیلم، قطعات مختلف اتومبیل، لوازم ورزشی و آزامایشگاهی و قطعات صنعتی و ...