شرکت پتروشیمی امیرکبیر / نمایش جزییات خبر
تکمیل زنجیره ارزش راهبرد پتروشیمی های تولید کننده متانول

تکمیل زنجیره ارزش راهبرد پتروشیمی های تولید کننده متانول

تکمیل زنجیره ارزش راهبرد پتروشیمی های تولید کننده متانول
نخستین همایش و نمایشگاه متانول و زنجیره ارزش با هدف گسترش دانش و انتقال تجربه در شرکت های تولید کننده متانول برگزار شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا اولین همایش و نمایشگاه متانول و زنجیره  ارزش، صبح امروز ( ۲۸ خرداد) با حضور  تعدادی ازمدیران عامل مجتمع های تولیدی و طرح های پتروشیمی  فعال در زمینه متانول و اساتید دانشگاه شیراز و با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و موسسه متانول و آمونیاک آینده در پتروشیمی شیراز برگزار شد .

بر اساس این گزارش، این همایش با تبیین ارائه تازه های علمی، مبادله تجربیات و تجدید اطلاعات در حوزه صنعت متانول به منظور چاره جویی و کمک به حل مشکلات حرفه ای شرکت کنندگان با محورهای وضعیت جاری و چشم انداز بازار متانول، اقتصاد متانول و زنجیره تکمیلی آن ،پایش تکنولوژی فرایند تولید گاز سنتز و متانول، برگزار شد و در مجموع این همایش سه محور عمده: تکنولوژی - فرآیند و بازار متانول را در برداشت.

عبدالرحیم قنبریان مدیر عامل پتروشیمی شیراز در مورد همایش چهارجانبه علمی کاربردی متانول و زنجیره ارزش گفت: موسسه متانول و آمونیاک آینده با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دانشگاه شیراز اولین دوره را برگزار کردند که از بحث متانول آغاز شد و امیدواریم در سالهای آینده در بحث های تخصصی مانند ترکیبات ازت و کودهای شیمیایی تسری داده شود.

وی علت برگزاری این همایش در شیراز را شناخته شدن دانشگاه شیراز به عنوان قطب متانول کشور عنوان کرد و گفت: این دانشگاه حامی اصلی دانش متانول کشور است . با این شرایط از شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و دانشگاه شیراز تقاضا دارم در کنار پتروشیمی شیراز کمک کنند تا محصولات تولیدی ما در واحد های تکمیل زنجیره ارزش مصرف شده و از خام فروشی جلوگیری شود.

وی افزود: پتروشیمی شیراز رکورد ۳.۵ میلیون تن تولید را در سال گذشته ثبت کرده و تلاش دارد این رکورد در سال جاری نیز محقق شود ماموریت اصلی ما از ابتدای تاسیس تامین ترکیبات نیتروژن برای کشاورزی بوده و از سال ۶۸ اولین واحد متانول کشور با لایسنس لورگی در پتروشیمی شیراز ایجاد شد. بطور کلی ۲.۵ میلیون تن محصول قابل فروش داریم که از این میزان ۸۰۰ هزار تن در داخل تامین می شود و باقی صادر می شود. ۸۰ درصد متانول تولیدی پتروشیمی شیراز در بورس عرضه می شود و صنایع بخوبی با متانول شیراز آشنایی دارند.

قنبریان خاطرنشان کرد : پتروشیمی شیراز از واحدهای پایین دستی تولیدات خود حمایت خواهد کرد و در نظر دارد در زمینه تامین مواد، تکنولوژی و تامین قطعات واحدهای پایین دستی سبد محصولات پتروشیمی شیراز برنامه ریزی کند و از تولید محور بودن فارغ شده و به قطب پتروشیمی در زمینه دانشی نیز دست یابد.

طاهری نجف آبادی مدیر عامل هلدینگ پترو فرهنگ نیزدر این همایش اظهار کرد: ما حاضر به تکمیل زنجیره پایین دستی متانول هستیم و باید به سمت MTO و MTP حرکت کنیم زیرا راه نجات ایران از طریق عبور متانول به MTP و MTO و نظایر اینها است و تولید اتیلن و پلی پروپیلن از این طریق می تواند آینده تکمیل زنجیره صنعت پتروشیمی را تامین کند. برای تکمیل زنجیره ارزش متانول نیز برنامه ریزی شده و در صنایع پایین دست پتروشیمی مانند پلیمرها و مواد شیمیایی با ارزش افزوده بالا ورود خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از وابستگی به کاتالیست های خارجی از توان داخل استفاده کنیم بر همین اساس با شرکت پژوهش و فناوری برای تامین کاتالیست پتروشیمی سبلان قراردادی منعقد کردیم و امیدواریم استفاده از این کاتالیست برای همه تولید کنندگان متانول نیز مطلوب باشد.

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۵۸
تعداد بازدید : ۳,۷۷۹
کد خبر : ۲۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید