شرکت پتروشیمی امیرکبیر / نمایش جزییات خبر

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه پتروشیمی امیرکبیر/ تقدیر رییس مجمع از دکتر پهلوانی به دلیل عملکرد شرکت در رشد ده برابری سود/ تقسیم ۱۰۲۰۰ ریال سود برای هر سهم

برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه پتروشیمی امیرکبیر/ تقدیر رییس مجمع از دکتر پهلوانی به دلیل عملکرد شرکت در رشد ده برابری سود/ تقسیم ۱۰۲۰۰ ریال سود برای هر سهم
مجمع عمومی عادی سالانه پتروشیمی امیرکبیر با قدردانی رییس مجمع از مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره و کارکنان شرکت به دلیل رشد ده برابری سود برگزار شد. این مجمع با حضور ۹۷/۹۸ درصد سهامداران برگزار و از مجموع ۳۶ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال سود قابل تقسیم، به‌ازای هر سهم ۱۰ هزار و ۲۰۰ ریال سود تقسیم شد.
 
انتخاب اعضای حقوقی هیأت‌ مدیره 
در این جلسه، سیدحمید سیدی به‌عنوان رییس، مصطفی زهتابیان و علی‌اصغر حمیدی به‌عنوان ناظر و فرهاد رحیمی به عنوان منشی انتخاب شدند. پس از استماع گزارش هیات‌مدیره و حسابرس مستقل و بازرس قانونی، صورت‌های مالی به اتفاق آراء مورد تصویب قرار گرفت. همچنین سازمان حسابرسی به‌عنوان بازرس قانونی و دنیای اقتصاد و اطلاعات به‌عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار انتخاب شدند. 
علاوه بر این در این مجمع، اعضای هیات‌مدیره شرکت به مدت دوسال به این شرح انتخاب شدند: بانک رفاه کارگران (سهامی عام)،‌ شرکت توسعه سرمایه رفاه (سهامی خاص)، شرکت توسعه پیشرو رفاه پردیس (سهامی خاص)، شرکت صنعتی نویدزرشیمی (سهامی خاص) و شرکت ارزش‌آفرینان تجارت صبا (سهامی خاص).
چالش‌های پیش‌روی صنعت پتروشیمی
عبدالکریم پهلوانی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی امیرکبیر، در ابتدای این جلسه به ارائه تصویری کلی از صنعت پتروشیمی در کشور پرداخت و سپس به بررسی چالش‌های پیش‌روی این صنعت ‌پرداخت. به گفته دکتر پهلوانی، چالش‌های حاکمیتی، منابع بالادستی، تولید و فروش، توسعه‌ای و تحریمی و فقر ظرفیت مدیریتی، ۵ چالش مهم پیش‌روی صنعت پتروشیمی به‌شمار می‌آیند. 
وی در توضیح چالش حاکمیتی گفت: بعد از اجرای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری شرکت‌های تحت نظر NPC (شرکت ملی صنایع پتروشیمی) با فقدان نهاد تنظیم‌گر و به تبع آن، با نبود نهاد حاکمیتی و تنظیم‌گر بر موضوع خوراک مواجه هستیم. 

 

مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر در توضیح دومین چالش یعنی چالش منابع بالادستی گفت: در کل صنعت پتروشیمی در منابع بالادستی عدم اطمینان نسبت به تامین خوراک برای آینده وجود دارد و منابع بالادستی در سال‌های گذشته به اندازه کافی توسعه پیدا نکرده اند
دکتر پهلوانی ادامه داد: در چالش تولید و فروش، اعمال سیاست‌های بازرگانی متضاد در حوزه بین‌الملل یکی از آفت‌های صنعت پتروشیمی است و بعضاً شرکت‌های داخلی دچار رقابت منفی می‌شوند. 
وی افزود: چالش بعدی عدم وجود مرکز قیمت‌گذاری برای محصولات پتروشیمی است و به همین دلیل امکان حضور در بازارهای بین‌المللی با استراتژی و سیاست واحد وجود ندارد.
پهلوانی در ادامه به چالش توسعه اشاره و بیان کرد: توسعه نیازمند همکاری بین‌المللی است. از سال ۷۶ تاکنون ۲۶ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. از این میزان ۱۶ میلیارد دلار آن فاینانس بوده که ۹ میلیارد دلار از اروپا و ۷ میلیارد دلار از آسیا تامین شده است.
وی همچنین تأکید کرد: برای توسعه نیاز به تکنولوژی داریم. ۲۸۶ تکنولوژی پتروشیمی در جهان وجود دارد. ۱۱۷ لایسنسور نیز فعال هستند که ۷۷ مورد در اروپا و ۲۵ مورد در آسیا قرار دارند. وی افزود حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد خرید یک پروژه پتروشیمی خرید خارجی است و همه این موارد گویای ضرورت همکاری‌های بین‌المللی است.
مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر چالش بعدی را چالش مدیریتی عنوان کرد و گفت: برای اکنون و آینده صنعت از منظر ظرفیت مدیریتی تدبیری اندیشیده نشده است و در این حوزه با ضعف‌هایی از لحاظ نیروهای توانمند مواجه هستیم.
 
سودآوری بی‌سابقه پتروشیمی امیرکبیر
دکتر پهلوانی سپس به ارائه گزارشی از عملکرد شرکت در سال ۹۹ پرداخت و گفت: در این سال دریافت خوراک مایع و اتیلن دریافتی به‌ترتیب ۹ و ۳ درصد کاهش داشتند و خوراک گازی اتان نیز با افزایش ۷۳۴ درصدی مواجه شد که همگی ذاتاً مثبت هستند. چرا که دریافت خوراک مایع کمتر به شرط در اختیار داشتن گاز به مفهوم سودآوری بیشتر است.
پهلوانی گفت: در سال گذشته ۷۵۱ هزار تن خوراک مایع دریافت شده است که کمترین میزان در ۴ سال گذشته بوده است. وی افزود: دریافت خوراک اتان به میزان ۱۳۳ هزار تن بوده است این رقم را باید کم‌سابقه دانست.
مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر با بیان اینکه تولید اتیلن در سال گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: روند تولید در سال گذشته با وجود اورهال بی سابقه بوده است و همه این‌ها در خدمت سودآوری مضاعف شرکت بوده است. 
دکتر پهلوانی تاکید کرد: بر این اساس در تولید کل با ثبت رکورد ۶ درصدی و نیز ثبت بالاترین رکورد تولید محصولات پلیمری موفقیت کم‌نظیری برای شرکت به دست آمده است.
مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر با اشاره به عملکرد شرکت در بخش فروش گفت: افزایش ۸ درصدی فروش مقداری و ۱۱۰ درصدی ریالی، نتیجه تغییر سیاست‌های فروش بوده است.
وی با اشاره به رشد چشم‌گیر سود شرکت در سال ۹۹ گفت: سود شرکت در سال گذشته ۱۰۴۵ درصد افزایش یافت و از ۳ هزار و ۴۵۱ میلیون ریال به ۳۹ هزار و ۵۲۱ میلیون ریال رسید.
 
عوامل سودآوری پتروشیمی امیرکبیر
دکتر پهلوانی با تأکید بر افزایش ناگزیر هزینه‌های مجتمع پتروشیمی امیرکبیر از افزایش ۱۱۰ درصدی درآمدها گفت و سپس توضیحاتی درباره عوامل افزاینده سود ارائه کرد. پهلوانی گفت: مدیریت و تغییرات در سبد خوراک، کاهش زمان توقف‌ها، کاهش ضایعات خوراک، کاهش ضایعات محصول، کاهش قیمت تمام شده، افزایش 15 درصدی فروش تناژی محصولات پلمیری، افزایش صادرات، برنامه‌ریزی جهت تولید گریدهای مورد نیاز بازار و افزایش قیمت فروش محصولات از جمله عوامل افزایش سودهی شرکت بوده‌اند. 
پهلوانی در ادامه توضیحات خود درباره روند پیشروی اقتصادی پتروشیمی امیرکبیر گفت: EPS شرکت یک هزار و ۴۵ درصد رشد داشته و به یک هزار و ۹۷۸ریال رسیده است. حال آنکه در سال گذشته عددی معادل ۹۵۹ ریال به ثبت رسیده است.
 
همبستگی درون‌سازمان و همگرایی سهامداران؛ عامل موفقیت پتروشیمی امیرکبیر
مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر پس از مباحث فنی و اقتصادی تصویری از جایگاه و افتخارات این شرکت در سال ۱۳۹۹ ارائه کرد و گفت: پتروشیمی امیرکبیر در بین ۴۰۰ شرکت وزارت رفاه از منظر سودآوری موفق به کسب نشان عالی درخشان جهش تولید شد. همچنین از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌منظور هم‌راستایی با گفتمان جهش تولید مورد تقدیر قرار گرفت و علاوه بر این از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان صنعت سبز برگزیده شد. 
پهلوانی تاکید کرد: در تمام این عملکردها، معجزه و همدلی درون سازمانی و همگرایی با سهامداران دیده می‌شود و آنچه به دست آمده مرهون تلاش نیروهایی است که در شرکت در حال فعالیت هستند.
سید حمید سیدی رئیس مجمع نیز در این جلسه از گزارش‌های جامع و مبسوط ارائه شده از سوی مدیریت و هیات مدیره شرکت تشکر به عمل آورد و گفت: افزایش ۱۰ برابری سود اتفاق ارزشمندی است که برای نخستین بار روی داده است که بخش عمده آن در قالب عملیات صورت گرفته و نشان دهنده تلاش مستمر بوده است.
 
ایمنی و توسعه؛ دو بال حرکت پتروشیمی امیرکبیر
دکتر محمدی‌زاده، مدیر برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات و ارتباطات پتروشیمی امیرکبیر نیز در سخنان خود به دستاوردها و برنامه‌های شرکت اشاره کرد. وی در زمینه دستاوردها به ثبت ۱۴۲۶۳۶۰۷ نفر-ساعت بدون حادثه و اجرای پروژه ERP و جانشین پروری اشاره کرد و پروژه های معطوف به تامین پایدار خوراک را از جمله مهم‌ترین برنامه‌های شرکت در سال جاری خواند.
همچنین مهندس علی حیاتی، رییس هیات‌مدیره پتروشیمی امیرکبیر به‌نمایندگی از پرسنل از کوشش‌های مدیرعامل شرکت تقدیر به عمل آورد و جایگاه مترقی شرکت را مرهون کوشش‌های کارکنان، مدیران میانی، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره دانست و برای آن آرزوی تداوم کرد.

 

 

۱۳ تیر ۱۴۰۰ ۲۰:۵۶
تعداد بازدید : ۳,۲۸۰
کد خبر : ۳۲۴
Loading

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید